Niezbędnym składnikiem rozwoju firmy są środki finansowe, a pozyskanie odpowiedniej sumy często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Kluczem będzie tu wystarczająca zdolność kredytowa przedsiębiorstwa. Nie zawsze jednak wygląda ona tak, jak przedsiębiorca by sobie życzył, szczególnie w przypadku nowych firm, które pierwszy kredyt mają dopiero przed sobą. Brak historii kredytowej oraz krótki staż na rynku to dwa wiodące czynniki, które mogą stać na drodze do pozyskania kredytu. Istnieją jednak rozwiązania, którymi warto się wesprzeć.
Zdolność kredytowa dla firmy oznacza gotowość do spłacenia kredytu wraz z odsetkami. Jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przez banki jest najprostsze zestawienie firmowych przychodów i rozchodów. Kolejnymi sprawdzanymi aspektami jest branża działalności, a także opinie z ZUSu i Urzędu Skarbowego. Gdy oceniana jest zdolność kredytowa firmy, pod lupę trafiają także jego właściciele, co daje dodatkowe pole manewru. Banki sprawdzają historie kredytowe przedsiębiorców, ale też ich wykształcenie, wiek czy stan cywilny. Lepiej oceniane są osoby z wykształceniem wyższym, do około 60. roku życia, będące w formalnym związku.
Zdolność kredytowa przedsiębiorstwa poprawia się gdy poszerzy ono swoją historię kredytową. Z tego powodu warto wcześniej kupić sprzęt firmowy na raty, z naciskiem na spłatę należności w terminie. Zostawi to pozytywny ślad widoczny dla banków, które będą sprawdzały historię kredytową przedsiębiorstwa. Pozytywny wpływ na decyzję banku może mieć także chęć zabezpieczenia kredytu środkami przedsiębiorstwa lub środkami należącymi do właścicieli firmy. Są to odpowiednio wyceniane przez rzeczoznawcę dobra, takie jak majątek, sprzęty, czy samochody.
Warto rzucić okiem na amortyzację środków trwałych w firmie. Jest to z pewnością dobry sposób na obniżenie kwoty należnych podatków, jednak w przypadku starania się o kredyt może to stanowić poważne utrudnienie. Amortyzacja środków trwałych obniża przychody przedsiębiorstwa, dlatego obniżeniu ulega również zdolność kredytowa firmy. Wyjściem z sytuacji będzie dołączenie do wniosku o kredyt tabeli amortyzacyjnych lub dowodu zakupu środków trwałych. Należy również odpowiednio uzasadnić wpływ tych środków na przychody firmy, co może być wystarczającą przesłanką dla banku, by podnieść zdolność kredytową przedsiębiorstwa.
Dobrym pomysłem może być też zatrudnienie doradcy finansowego, który ustali konkretną strategię działania w taki sposób, by ocena zdolności kredytowej przedsiębiorstwa była jak najlepsza. Najnowsze trendy w bankowości wskazują na trend coraz bardziej pozytywnego podejścia do młodych firm i przychylności w kontekście udzielania im kredytów.