Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością doceniane są przez przedsiębiorców w całej Polsce. Nie wymagają zbyt wysokiego kapitału, mają jasne zasady i zachęcają inwestorów do współpracy. Teraz kiedy założenie spółki z o.o. możliwe jest poprzez system S24, Polacy jeszcze chętniej sięgają po takie rozwiązanie. Jednak mimo dużego zainteresowania często nasuwa się pytanie, w jaki sposób zarejestrować spółkę i czy, aby zakładanie spółki kapitałowej przez internet to dobre rozwiązanie?
Kto może założyć spółkę z o.o.?
Spółka z o.o. nie może zostać zawiązana przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ale czy to oznacza, że nie każdy może założyć spółkę z o.o.? W praktyce każda osoba fizyczna lub osoba prawna i to bez względu na obywatelstwo czy miejsce siedziby może założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W świetle prawa nie ma ograniczeń dotyczących osób fizycznych, które ukończyły 18 rok życia – niezależnie od zawodu, umiejętności czy wykształcenia. Założenie spółki z o.o. jest dostępne dla:
- osób fizycznych mających pełną zdolność do czynności prawnych
- innych spółek z pominięciem spółki cywilnej oraz spółki z o.o. jednoosobowej,
- osób mających ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które uzyskały zgodę przedstawiciela ustawowego.
Rejestracja spółki z o.o. – kiedy warto zrobić to u notariusza?
Na ten moment założenie spółki z o.o. jest najczęściej wybieraną możliwością; przede wszystkim, dlatego że wystarczy podpisać najważniejsze dokumenty przy pomocy podpisu kwalifikowanego. Warto jednak wiedzieć, że nie w każdym wypadku założenie spółki z o.o. krok po kroku przy pomocy internetu będzie najlepszą możliwością. Tradycyjne założenie spółki z o.o. w formie umowy notarialnej pozwala na większą ingerencję w treść umowy zawartej pomiędzy wspólnikami czy inne dokumenty. W praktyce założenie spółki z o.o. przez internet jest proste i przyjemne, ponieważ wszystkie dokumenty opierają się na szablonach. Jeśli więc przedsiębiorcy chcą, by w umowie spółki znalazły się dodatkowe ustalenia, to skorzystanie z notariusza będzie wręcz konieczne.
Wpis KRS, założenie spółki z o.o., pełna księgowość – to wszystko należy omówić z doświadczonymi specjalistami, którzy dokładnie poprowadzą przez cały proces i to nie tylko rejestracji spółki z o.o.. Jeśli przedsiębiorcy nie mogą zdecydować się, co do zawarcia umowy spółki to rozmowa z fachowcem rozwiąże ich problemy. Działanie na własną rękę może doprowadzić do dodatkowych sporów.
Jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku przez internet?
Aktualne przepisy umożliwiają wyjątkowo sprawne i co najważniejsze niskobudżetowe założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podpisanie umowy spółki odbywa się online, a kapitał zakładowy spółki wpłacany jest wygodnie na konto. Tak naprawdę członek zarządu ma możliwość zarejestrowania działalności z dowolnego miejsca i to bez konieczności pojawiania się w wyznaczonym miejscu czy biurze notarialnym. Najłatwiejszy sposób, aby otrzymać wpis spółki do krs, jest skorzystanie z portalu S24 prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. System ten został stworzony w taki sposób, aby każdy mógł skorzystać z niego bez pomocy osób trzeci – intuicyjny i przejrzysty panel umożliwia szybkie uporządkowanie dokumentów. Niemniej jednak zastanawiając się, jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku warto zasięgnąć rady ekspertów.
Założenie spółki z o.o. krok po kroku należy zacząć od utworzenia konta na portalu S24 – do tego celu warto wykorzystać Profil Zaufany. Przed przystąpieniem do działania, należy przygotować niezbędne dane, a dokładnie: nazwę spółki, adres siedziby spółki, listę wspólników, kody PKD i kapitał zakładowy, który na ten moment w minimalnej kwocie wynosi 5 000 zł. Teraz wystarczy zalogować się do systemu i rozpocząć rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością klikając „Moje przedsiębiorstwa”, a następnie „Dodaj przedsiębiorstwo”. W wyświetlone rubryki należy wpisać przygotowane wcześniej dane i kliknąć „Zapisz”. Po pojawieniu się następnego okienka wybieramy zakładkę „Dokumenty”, a następnie „Nowy dokument”. Pojawią się szablony w formie listy, czyli standardowe dokumenty niezbędne do założenia spółki z o.o. Wybieramy „Umowa spółki”. W dokumencie trzeba wpisać wszystkie dane, a w tym kody PKD i wysokość kapitału.
Ile trwa założenie spółki z o.o. przez internet?
Sam proces zakładania spółki z o.o. przez internet trwa kilka godzin – dobranie odpowiednich dokumentów, wpisanie najważniejszych informacji o działalności oraz składanie podpisów zazwyczaj trwa nie więcej niż 2-3 godziny. Jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na profesjonalną pomoc, to po ich stronie będzie tylko złożenie podpisów, czyli kilkanaście minut pracy z S24. Po przejściu całego procesu i opłaceniu wniosku zostanie już tylko oczekiwanie na decyzję sądu – czas oczekiwania zależny jest od lokalizacji.